Büyükelçinin Mesajı

Kıymetli Vatandaşlarım,

26 Ekim 2015’te Cibuti Cumhurbaşkanı Ismail Omar Guelleh’ye törenle Güven Mektubumu sunarak görevime başladım.

Bu şerefli vazifeyle görevlendirilmenin gurur ve heyecanını yaşıyor, benden önce aynı sorumluluğu üstlenerek açılışı gerçekleştiren Büyükelçi Yavuz’a Büyükelçiliğimizin kuruluşu ve Türk-Cibuti ilişkilerine verdiği katkıdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Türklerle Cibutililerin ilişkileri, birkaç yüzyıl geriye gitmektedir. Aradan geçen zamanda gerek kolonyalizmin etkisi, gerek uzun mesafe nedeniyle iki toplum birbirinden uzak kalmıştır. Şimdi araya giren yabancılaşmanın telafisi zamanıdır.

Cibuti, Afrika Boynuzu ve doğu Afrika içinde gelecek vizyonu olan, bunun için kalkınma planlarını hazırlamış, geleceğe yönelik projelerini harekete geçirmek için çaba sarfeden, stratejik önemdeki bir ülkedir. Geleceğe güvenle bakmakta, nitelikli kadrolarıyla kendine güvenli kalkınma adımları atmaktadır.

Türkiye-Cibuti ilişkilerinin tarihe dayanıyor olmasına rağmen, karşılıklı Büyükelçilik açma kararının fiiliyata geçmesi yenidir. Ankara’daki Cibuti Büyükelçiliği 2012, Büyükelçiliğimiz ise 2013 yılında açılmıştır. Henüz bazı kısımları eksik olmakla birlikte, 2016 yılının ikinci yarısında Askeri Ataşeliğimizin de açılması beklenmektedir. İlaveten, hemen hemen Büyükelçiliğimizle aynı dönemde hizmete başlayan TİKA Ofisi de önemli çalışmalar yürütmektedir. Cibuti ile ikili ticaret hacmimiz 60-65 milyon ABD Doları seviyelerinde seyretmekte ise de Cibuti’nin Türkiye açısından önemi, ticaret hacminin çok ötesindedir. Cibuti, Türkiye’nin doğu Afrika’ya açılan penceresi konumundadır. Türk özel sektörü de Cibuti’nin bu öneminin farkında olup, ülkeye ilgi göstermektedir.

Sevgili Kardeşlerim,

Büyükelçiliğimiz, dünyanın dört bir yanındaki bütün diğer Türk Büyükelçilikleri gibi, sizlerin hizmetindedir. Sorunlarınızı çözmek için her zaman sizlerin yanında olup, vatandaşıyla birlikte var olan, onlarla kucaklaşan bir Büyükelçiliktir.

Büyükelçiliğimizde halen 29 vatandaşımızın kaydı mevcuttur. Oysa 300’e yakın vatandaşımızın çeşitli vesilelerle Cibuti’de bulunduğunu biliyoruz. Bu vesileyle, Büyükelçiliğimizdeki kayıtların vatandaş-Büyükelçilik bağlantısını/temasını güçlendirmek için en lüzumlu araç olduğunu bir kez daha hatırlatır, vatandaşlarımızdan kayıtlarını yaptırmaların, durumunda değişiklik olanların bildirimlerini geciktirmemelerini özellikle rica ederim.

En derin saygılarımla.

Pazar - Perşembe

08:30 - 12:30 / 13:30 - 18:00

Türkçe
1.5.2016 2.5.2016 İşçi Bayramı