Sayın Büyükelçimizin Güven Mektubunu Sunması

Hasan Yavuz 17.02.2013
EKSELANSLARI,
SAYIN BAŞKAN,

TÜRKİYE 2005 YILINI AFRİKA YILI İLAN EDEREK, AFRİKA ÜLKELERİ VE HALKLARI İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME İRADESİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR.
KÖKLÜ BİR TARİHİ OLAN TÜRKİYE, İNSANLIK TARİHİ KADAR KÖKLÜ OLAN AFRİKA’YI HER ZAMAN ANLAMIŞ VE AFRİKA’NIN HİSSİYATINI EN DOĞRU ŞEKİLDE PAYLAŞMIŞ, AFRİKA İLE YÜREĞİ HER ZAMAN ORTAK ATMIŞTIR.
TARİH BOYUNCA OLDUĞU GİBİ, BUGÜN DE TÜRKİYE, AFRİKA’YA VE CİBUTİ’YDEN BAHSEDİLDİĞİNDE, DİĞERLERİNİN TERSİNE ELMASLARINI, ALTINLARINI, YER ALTI ZENGİNLİKLERİNİ GÖRENLERDEN DEĞİLDİR.
BİZİM BU COĞRAFYADA GÖRDÜĞÜMÜZ, ORTAK TARİH İLE SADECE VE SADECE DOST VE KARDEŞLERİMİZDİR. ARTIK KARDEŞLER ARASINDAKİ HASRETİ, İLGİSİZLİĞİ, UZAKLIĞI EBEDİYYEN SONA ERDİRMEYE NİYETLENDİK VE BUNUN İÇİN BURADAYIZ.
TÜRKİYE’NİN AFRİKA’YA YÖNELİK POLİTİKASI SAĞLIK, TARIMSAL GELİŞME, SULAMA, ENERJİ, KÜLTÜR, ASKERİ, EĞİTİM VE DÜZENLİ YARDIMLARI İÇEREN BÜTÜNCÜL BİR STRATEJİYE DAYANMAKTADIR.
CİBUTİ İLE HER ALANDA İLİŞKİLERİMİZİ DOSTLUK TEMELİNDE GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ.
BU TOPRAKLARDA, YÜZYILLARCA ECDADIMIZ DOSTÇA, KARDEŞÇE, BİRBİRİNE SAYGI İÇERİSİNDE YAŞAMANIN SEMBOLÜ OLMUŞTUR.
SÖZLERİMİ, AFRİKA AŞIĞI BİR MÜTEFEKKİRİMİZİN SÖZÜ İLE BİTİRİYORUM.
“DİNLERİ, DİLLERİ VE IRKLARI NE OLURSA OLSUN, YERYÜZÜNDE HER MİLLETİN İSTİKLALİNE KAVUŞMASI, BİZLERİ İSTİKLALİN KARA SEVDALI BİR AŞIĞI OLARAK ANCAK MESUT EDER.”

SAYGILARIMLA.

Pazar - Perşembe

08:30 - 12:30 / 13:30 - 18:00

Türkçe
1.5.2016 2.5.2016 İşçi Bayramı